# QPDS15-48S12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPDS15-48S12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpds15-48s12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpds15-48s12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 1.65" L x 1.25" W x 0.40" H (42.0mm x 37.1mm x 10.2mm)
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 36V