# QPDF-480-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPDF-480-12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-480-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-480-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 34 A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 480W
- **Size:** 8.58" L x 4.59" W x 1.67" H (218.0mm x 116.5mm x 42.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV