# QPDF-320-7.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPDF-320-7.5
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-320-7-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-320-7-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 40 A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 320W
- **Size:** 8.92" L x 4.53" W x 1.97" H (226.5mm x 115.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV