# QPDF-100-15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPDF-100-15
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-100-15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpdf-100-15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 6.7 A
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 100W
- **Size:** 7.64" L x 3.90" W x 1.97" H (194.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV