# QPDD10-48D15
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QPDD10-48D15
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qpdd10-48d15
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qpdd10-48d15#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 330mA, 330mA
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Remote On/Off, OCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 55°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)