# QMS-032-02-SL-D-DP-RA-PC8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QMS-032-02-SL-D-DP-RA-PC8
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qms-032-02-sl-d-dp-ra-pc8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qms-032-02-sl-d-dp-ra-pc8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Male
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Ground Bus (Plane), Power Pins (16)
- **Height Above Board:** 0.320" (8.12mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount, Right Angle; Through Hole
- **Number of Positions:** 80 (64 + 16 Power)
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)