# QMK316B7333KL-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QMK316B7333KL-T
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qmk316b7333kl-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qmk316b7333kl-t#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/55/587-5586-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/33/587-3326-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** SMPS Filtering
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Features:** High Voltage
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.071" (1.80mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage:** 250V