# QMJ316B7222MFHT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QMJ316B7222MFHT
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qmj316b7222mfht
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qmj316b7222mfht#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/33/587-3326-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive, SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2200 pF
- **Features:** Soft Termination
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Thickness (Max):** 0.049" (1.25mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 250V