# QII-0.006-AC-1212
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QII-0.006-AC-1212
- **Manufacturer:** Bergquist
- **Category:** Thermal
- **Subcategory:** Pads, Sheets
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qii-0-006-ac-1212
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qii-0-006-ac-1212#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Adhesive - One Side
- **Backing, Carrier:** Sil-Pad
- **Color:** Black
- **Material:** Sil-Pad Rubber, Aluminum Coated
- **Outline:** 304.80mm x 304.80mm
- **Shape:** Square
- **Thermal Conductivity:** 2.5W/m-K
- **Thermal Resistivity:** 0.22°C/W
- **Thickness:** 0.0060" (0.152mm)