# QH12TZ600Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QH12TZ600Q
- **Manufacturer:** Power Integrations
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qh12tz600q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qh12tz600q#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 34pF @ 10V, 1MHz
- **Current:** 12A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 11.6 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TO-220AC
- **Technology:** SiC (Silicon Carbide) Schottky
- **Voltage:** 3.1 V @ 12 A