# QGKF-320-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QGKF-320-12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qgkf-320-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qgkf-320-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/QG/KF/-3/QGKF-320-12-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Current:** 25 A
- **Efficiency:** 84.5%
- **Features:** Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 320W
- **Size:** 7.83" L x 3.90" W x 1.97" H (199.0mm x 99.0mm x 50.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV