# QG030-303/12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QG030-303/12
- **Manufacturer:** Ebm-Papst
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qg030-303-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qg030-303-12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/98/8505980-381-2538-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 82.2 CFM (2.30m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CSA, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Blower, Cross Flow
- **Noise:** 51.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 8.7 W
- **Size:** Rectangular - 363mm L x 50mm H
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.838 lb (380.11 g)
- **Width:** 47.50mm