# QFWB-36-12-US01
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFWB-36-12-US01
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-36-12-us01
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-36-12-us01#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/17/12711701-Q1183-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 3A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 3.82" L x 1.78" W x 1.26" H (97.1mm x 45.1mm x 32.0mm)
- **Voltage:** 12V