# QFWB-20-24
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFWB-20-24
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-20-24
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-20-24#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus, FCC
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 830mA
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 40.9mm x 26.5mm)
- **Voltage:** 24V