# QFWB-10-5-USUB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFWB-10-5-USUB
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-10-5-usub
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfwb-10-5-usub#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cULus
- **Current:** 2.1A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** NEMA 1-15P
- **Input Type:** Fixed Blade
- **No Load Power Consumption:** 100mW (Max)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** USB Micro
- **Power (Watts):** 10 W
- **Region Utilized:** North America
- **Size:** 2.32" L x 1.61" W x 1.04" H (59.0mm x 41.0mm x 26.5mm)
- **Voltage:** 5V