# QFSS-026-04.25-H-D-A-BM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFSS-026-04.25-H-D-A-BM
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfss-026-04-25-h-d-a-bm
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfss-026-04-25-h-d-a-bm#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/56/5562565-SAM8166-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0碌in (0.76碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane), Shielded
- **Height Above Board:** 0.278" (7.06mm)
- **Mated Stacking Heights:** 11mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 52
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)