# QFS-104-04.25-L-D-A-P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFS-104-04.25-L-D-A-P
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfs-104-04-25-l-d-a-p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfs-104-04-25-l-d-a-p#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Receptacle, Center Strip Contacts
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
- **Height Above Board:** 0.278" (7.06mm)
- **Mated Stacking Heights:** 10mm, 11mm, 14mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 208
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)