# QFS-016-04.25-L-D-DP-A-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QFS-016-04.25-L-D-DP-A-TR
- **Manufacturer:** Samtec Inc.
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qfs-016-04-25-l-d-dp-a-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qfs-016-04-25-l-d-dp-a-tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/55/62/45/5562451-SAM9750-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Differential Pair Array, Female
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 10.0碌in (0.25碌m)
- **Features:** Board Guide, Ground Bus (Plane)
- **Height Above Board:** 0.278" (7.06mm)
- **Mated Stacking Heights:** 10mm, 11mm, 14mm
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 32
- **Number of Rows:** 2
- **Pitch:** 0.025" (0.64mm)