# QDZT18R5.6
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QDZT18R5.6
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Zener - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qdzt18r5-6
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qdzt18r5-6#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 nA @ 2.5 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power:** 200 mW
- **Supplier Device Package:** SMD1006
- **Tolerance:** ±8.92%
- **Voltage:** 5.6 V