# QDG-120-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QDG-120-12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Industrial, DIN Rail Power Supplies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qdg-120-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qdg-120-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **AC Voltage:** 85 ~ 264 VAC
- **Applications:** Hazardous Locations, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 89.5%
- **Features:** Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
- **Input Type:** AC
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 4.69" L x 1.26" W x 4.88" H (119.0mm x 32.0mm x 124.0mm)
- **Voltage:** 3 kV