# QCCP501Q180J1GV001T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QCCP501Q180J1GV001T
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qccp501q180j1gv001t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qccp501q180j1gv001t#rfq
- **Capacitance:** 18 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.035" (0.89mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 500V