# QCCF251Q270J1GV001T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QCCF251Q270J1GV001T
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qccf251q270j1gv001t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qccf251q270j1gv001t#rfq
- **Capacitance:** 27 pF
- **Features:** High Q, Low Loss
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.024" (0.61mm)
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 250V