# QBE4120N067N76
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QBE4120N067N76
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qbe4120n067n76
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qbe4120n067n76#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 67A
- **Efficiency:** 95.5%
- **Features:** Baseplate, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 804 W
- **Size:** 2.29" L x 1.46" W x 0.50" H (58.2mm x 37.1mm x 12.7mm)
- **Supplier Device Package:** Quarter Brick
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 40V