# QAS-5-100/35-01-QB-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAS-5-100/35-01-QB-10
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Boots, Caps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qas-5-100-35-01-qb-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qas-5-100-35-01-qb-10#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Anti-Tracking, Creep Resistant, Mastic Coated, Weather Resistant
- **Large Diameter Supplied:** 5.512" (140.00mm)
- **Material:** Polyolefin
- **Small Diameter Recovered:** 1.378" (35.00mm)
- **Small Diameter Supplied:** 3.937" (100.00mm)