# QAP2G155KRP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAP2G155KRP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qap2g155krp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qap2g155krp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/85/2153857-493-10198-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.909" W, 0.528" T x 1.378" L (23.10mm, 13.40mm x 35.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V