# QAP2E684KRP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAP2E684KRP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qap2e684krp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qap2e684krp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/83/2153833-493-10186-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Frequency, Switching
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.579" W, 0.256" T x 1.181" L (14.70mm, 6.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V