# QAM-RX4-433
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAM-RX4-433
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qam-rx4-433
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qam-rx4-433#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Through Hole
- **Applications:** Remote Control, RKE, Security Systems
- **Current:** 4.7mA
- **Data Interface:** PCB, Through Hole
- **Frequency:** 433MHz
- **Modulation or Protocol:** AM
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Sensitivity:** -106dBm
- **Voltage:** 2.5V ~ 5.5V