# QAK2J474KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAK2J474KTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qak2j474ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qak2j474ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/84/2153847-493-13026-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.748" W, 0.374" T x 1.299" L (19.00mm, 9.50mm x 33.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V