# QAK2J334JTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAK2J334JTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qak2j334jtp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qak2j334jtp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.728" W, 0.413" T x 1.181" L (18.50mm, 10.50mm x 30.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 630V