# QAK2E474KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAK2E474KTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qak2e474ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qak2e474ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/80/2153809-493-13005-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.472" W, 0.157" T x 0.906" L (12.00mm, 4.00mm x 23.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V