# QAK2E225KTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** QAK2E225KTP
- **Manufacturer:** Nichicon
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/qak2e225ktp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/qak2e225ktp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/53/84/2153849-493-13009-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.689" W, 0.315" T x 1.102" L (17.50mm, 8.00mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V