# Q8R1BXXSG220E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q8R1BXXSG220E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q8r1bxxsg220e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q8r1bxxsg220e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 5mm, T-1 3/4
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 10000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.31" (7.87mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 220V