# Q6P1CXXW24E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q6P1CXXW24E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q6p1cxxw24e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q6p1cxxw24e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/67/9-/14/679-1464-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** White
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 3mm, T-1
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 1200mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.24" (6.10mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 24V