# Q16P1CZZRYG12E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q16P1CZZRYG12E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q16p1czzryg12e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q16p1czzryg12e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/98/23/11982392-679-1703-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA Green, 20mA Red, 20mA Yellow
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Green, Red, Yellow
- **Lens Size:** 10.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 50mcd Green, 80mcd Red, 50mcd Yellow
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.63" (16.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 12V Green, 12V Red, 12V Yellow