# Q16F1BXXW24E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q16F1BXXW24E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q16f1bxxw24e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q16f1bxxw24e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/98/27/11982752-679-1731-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** White
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 10.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 120mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.63" (16.00mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 100°
- **Voltage:** 24V