# Q12P3CXXSG12E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q12P3CXXSG12E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q12p3cxxsg12e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q12p3cxxsg12e#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Colorless
- **Lens Size:** 8.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 8000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.47" (11.94mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** DC
- **Termination Style:** Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage:** 12V