# Q12P1BXXW110E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q12P1BXXW110E
- **Manufacturer:** APEM Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q12p1bxxw110e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q12p1bxxw110e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/98/26/11982637-679-1608-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 6mA
- **Ingress Protection:** IP67
- **Lamp Color:** White
- **Lens Color:** White
- **Lens Size:** 8.00mm Dia
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 1100mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.47" (11.94mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 60°
- **Voltage:** 110V