# Q-6804G0005009I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-6804G0005009I
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-6804g0005009i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-6804g0005009i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** RP-SMA Plug
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** TNC Jack
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 9.000" (228.60mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω