# Q-61064000K.75M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-61064000K.75M
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-61064000k-75m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-61064000k-75m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** HD-BNC Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** Belden 4855R
- **Color:** Black
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 12 GHz
- **Length:** 29.53" (750.00mm)
- **Overall Impedance:** 75 Ω