# Q-3F056000H048I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-3F056000H048I
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-3f056000h048i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-3f056000h048i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** TNC Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-142
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 11 GHz
- **Length:** 48.0" (1.2m) 4.0'
- **Overall Impedance:** 50 Ω