# Q-39070000M018I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-39070000M018I
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-39070000m018i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-39070000m018i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** RP-SMA Jack
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** LMR 240
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 18.00" (457.20mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω