# Q-2Z0720008108I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2Z0720008108I
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2z0720008108i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2z0720008108i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** RP-SMA Jack
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** SMA Jack
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-58
- **Color:** Black
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 1 GHz
- **Length:** 108.0" (2.7m) 9.0'
- **Overall Impedance:** 50 Ω