# Q-2V0030005002M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2V0030005002M
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2v0030005002m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2v0030005002m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Jack
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** SMA Jack
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 78.7" (2.0m) 6.6'
- **Overall Impedance:** 50 Ω