# Q-2P01F0005001M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2P01F0005001M
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2p01f0005001m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2p01f0005001m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** SMA Jack, Right Angle
- **1st Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **1st Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** MCX Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 39.4" (1.0m) 3.3'
- **Overall Impedance:** 50 Ω