# Q-2P0040005003I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2P0040005003I
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2p0040005003i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2p0040005003i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** BNC Jack
- **1st Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **1st Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **1st Contact Gender:** Female
- **2nd Connector:** SMA Jack, Right Angle
- **2nd Connector Mounting Feature:** Bulkhead - Front Side Nut
- **2nd Connector Mounting Type:** Panel Mount
- **2nd Contact Gender:** Female
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 3.000" (76.20mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω