# Q-2I02I0005002F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2I02I0005002F
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2i02i0005002f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2i02i0005002f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** N-Type Plug
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** N-Type Plug
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Connector Impedance:** 50 Ω
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 3 GHz
- **Length:** 24.00" (609.60mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω