# Q-2C01N00050.5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** Q-2C01N00050.5M
- **Manufacturer:** Amphenol Custom Cable
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/q-2c01n00050-5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/q-2c01n00050-5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** MMCX Plug, Right Angle
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** N-Type Plug, Right Angle
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Type:** RG-316
- **Color:** Copper
- **Features:** Shielded
- **Frequency:** 6 GHz
- **Length:** 19.69" (500.00mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω