# PYBJ10-Q24-S5-OD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PYBJ10-Q24-S5-OD
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pybj10-q24-s5-od
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pybj10-q24-s5-od#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/12/40/12124091-102-6122-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB Scheme, IEC, UL
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.54" L x 0.82" W x 0.24" H (39.2mm x 20.8mm x 6.1mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 9V