Part Number: PXN017-30QLJ Manufacturer: Nexperia USA Inc. Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Product URL: https://distyparts.com/product/pxn017-30qlj RFQ URL: https://distyparts.com/product/pxn017-30qlj#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/17/27/-P/1727-PXN017-30QLJDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-P/1727-PXP1500-100QSJDKR-ND.jpg Summary: PXN017-30QLJ is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Nexperia USA Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PXN017-30QLJ is a transistors - fets, mosfets - single from Nexperia USA Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 7.9A (Ta), 20A (Tc) Drain to Source Voltage (Vdss): 30 V Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): 4.5V, 10V FET Type: N-Channel Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: 7.7 nC @ 10 V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: 350 pF @ 15 V Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -55°C ~ 150°C (TJ) Power Dissipation (Max): 1.7W (Ta), 10.9W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs: 17.4mOhm @ 7.9A, 10V Supplier Device Package: MLPAK33 Technology: MOSFET (Metal Oxide) Vgs (Max): ±20V Vgs(th) (Max) @ Id: 2.2V @ 250µA Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nexperia-usa-inc Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/transistors-fets-mosfets-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/pxn017-30qlj