# PXAG30KFBD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PXAG30KFBD
- **Manufacturer:** Rochester Electronics
- **Category:** Embedded
- **Subcategory:** Microcontrollers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pxag30kfbd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pxag30kfbd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connectivity:** UART/USART
- **Core Processor:** XA
- **Core Size:** 16-Bit
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of I:** 32
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Oscillator Type:** External
- **Peripherals:** PWM, WDT
- **Program Memory Type:** ROMless
- **RAM Size:** 512 x 8
- **Speed:** 30MHz
- **Supplier Device Package:** 44-LQFP (10x10)
- **Voltage:** 2.7V ~ 5.5V